Hümeyra Kimdir?

03.01.2021
Hümeyra Kimdir?

Hümeyra kimdir, nerelidir ve kaç yaşındadır? İşte Hümeyra hakkında merak ettikleriniz…

Fatma Hümeyra Akbay yani sahne adı ile Hümeyra; Türk şarkıcı, söz yazarı, besteci ve oyuncudur.

Hümeyra 15 Ekim 1947 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Babası Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekanlığı yapmış olan profesör Muvaffak Akbay’dır. Annesi ise Mısır’da yetişmiş, eğitimli ve dört dil bilen Malike Hanım’dır. Hümeyra katı kuralları olan bir evde yabancı uyruklu bir bakıcı ile büyümüştür. Ailenin tek çocuğudur. Hümeyra henüz 5 yaşındayken bale dersleri almaya başlamıştır.

Okul çağına geldiğinde ise Ankara Koleji’ne kayıt ettirilir. Hümeyra henüz 10 yaşındayken babasının ölümünden sonra annesi ile birlikte İstanbul’a taşınır. Liseye başlaması gereken dönemde ise, annesinin ısrarları ile daha iyi bir eğitim almak için Londra’da yaşayan dayısının yanına gider. O zamanlar grafik tasarım dersleri alan Hümeyra, Aynı zamanda gitar çalıp beste yapmaya başlar. İstanbul’a döndükten sonra ise bir dönem İstanbul Ekspres Gazetesinde Beyoğlu muhabiri olarak çalışır. Aile baskısı nedeni ile ilk evliliğini de 20 yaşındayken, Haluk Aşkın’la yapmıştır.

Daha sonra Melodi Plak’ta işe giren Hümeyra grafiker olarak bazı albümlerin kapak tasarımlarını yaptı. Bir gün iş yerinde ” Olmasa” adlı bestesini söylerken onu duyan ve beğenen patronu ilk plak teklifini yapar. Artık Hümeyra için bambaşka bir hayat başlamıştı. 1969 ve 1970 yıllarında arka arkaya ikişer albüm daha yayınladı. Hümeyra’nın klasikleşmiş Türk Halk Müziği eserleri için hazırladığı aranjmanlar herkes tarafından büyük beğeni topladı.

1971 yılında oyuncu Fikret Hakan ile uzun süre konuşulacak, olaylı bir evlilik yaşadı. Eşi tarafından şiddet gördüğü gerekçesi ile evlendikten sadece bir ay sonra boşanma davası açtı. Burnu kırıldığı için ilk estetik ameliyatını da o dönemde yaptırdı.

1972 yılında Mithat Bigat ile dünya evine girdi ve bu evlilikten Sadık isimli bir oğlu oldu. Yedi yıl kadar süren bu evlilik, Hümeyra’nın hayatı boyunca yaşadığı en uzun ilişkisi olmuştur.

Oyunculuğa Başlangıç

Çıkarttığı tüm plakların büyük ilgi görmesi ve kendine ait bir tarz oluşturması ile 1970’li yıllarda müzik kariyerinin altın çağını yaşadı.

Hümeyra 1980 yılında ilk sinema filmi Talihli Amele ve 1981 yılında dahil olduğu Selam Meloş adlı müzikal ile sahneler ve kameralarla tanıştı. Henüz bu yeni kariyerin başındayken rol aldığı “Kırık Bir Aşk Hikayesi” filminin yönetmeni Ömer Kavruk ile Bodrum’da dünya evine girdi. Yaklaşık iki buçuk yıl evli kaldıktan sonra boşandılar.

Çok sayıda albüm, film ve tiyatro oyununda yer alan Hümeyra 1995 yılında ses tellerinden bir ameliyat geçirdi. Hümeyra kendine, ameliyatı başarılı geçerse bir albüm yapma sözü verdi. 1997 yılında Beyhude adında bir albüm yaptı. Ancak albümden beklediği satışları elde edemedi. 1999 yılında San Francisco’ya gitti. Burada tanıştığı caz piyanisti olan Jimmy Cicero ile beşinci evliliğini yaptı. Bir süre sonra bu evliliği de sona Hümeyra Türkiye’ye döndü.

Hümeyra 2003 yılında ise Ben Anadolu adlı tiyatro oyununda yer almıştır. Avrupa Yakası ve Melekler Korusun dizilerindeki performansı ile oyunculuk alanındaki başarısını kanıtlamıştır. Babam ve Oğlum adlı sinema filmindeki oyunculuğu beğeni toplamıştır.

Çağan Irmak’ın teşvikleri de Hümeyra’nın sinemada başarıyı yakalamasında büyük etkenlerden biridir.

Hümeyra’nın 3. evliliğinden olan Sadık Bigat 12 Ağustos 2020 tarihinde 47 yaşında geçirdiği kalp krizi nedeni ile hayatını kaybetti.

ETİKETLER:
YORUMLAR

  1. gulderen dedi ki:

    Unutursam Fısılda filmini izledim ama gerçek hayatı degilmiş film çok guzeldi

YAZAR BİLGİSİ
Hümeyra
humeyraa.com kurucusu ve blog yazarı.