Haldun Dormen Kimdir? Nerelidir ve Kaç Yaşındadır?

12.01.2021
Haldun Dormen Kimdir? Nerelidir ve Kaç Yaşındadır?

Bulvar komedisi ve vodvil türünde uzmanlaşmış bir tiyatro yönetmeni olan usta sanatçı Haldun Dormen kimdir? Nerelidir, kaç yaşında ve kiminle evlidir? İşte Haldun Dormen ile ilgili merak edilenler ve hayatı.

Usta oyuncu 5 Nisan 1928’de Mersinde dünyaya geldi. Tam adı Ahmet Haldun Ömer Dormen’dir. Babası Kıbrıslı bir iş adamı olan Sait Ömer Bey, annesi ise İstanbullu bir paşa kızı olan Nimet Rüştü Hanım’dır. Haldun Dormen henüz bir yaşına basmadan, ailesi İstanbul, Şişli’ye yerleşmiştir.

Sahneye İlk Adım

Usta oyuncu henüz Galatasaray Lisesi’nde ortaokul öğrencisi olduğu dönemde Demirbank oyununda yirmibeş kuruş rolüyle çıktı. Lise öğrenimini Robert Kolej’de tamamlamıştır. Sekiz yaşında geçirdiği bir kaza sonucu sol ayağı sakatlandı.

Tiyatro eğitimini ABD’de Yale Üniversitesi’nde aldı. Yüksek lisans derecesiyle mezun oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2 yıl boyunca çeşitli tiyatrolarda oyunculuk ve yönetmenlik yaptı. Hollywood’da Pasadena Playhouse’da 4 oyunda oynadı. Haldun Dormen İstanbula döndüğünde ilk olarak Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahne’ye girdi. “Cinayet Var” adlı oyunda dedektif rolü ile  ilk kez Türk izleyicilerinin  karşısına çıktı. O dönemde Beyoğlu Parmakkapı sokakta gençlerle birlikte 60 kişilik bir cep tiyatrosu açtı.

22 Ağustos 1955 gecesi Süreyya sinemasında Dormen Tiyatrosu’nun ilk oyunu sergilendi. 1957 yılının eylül ayında ise Küçük Sahne’nin kendisine teklif edilmesi ile oyunlarını sergilemeye orada devam etti. 1957’de Papaz Kaçtı komedisi ile Dormen Tiyatrosunu kurdu. Erol Günaydın, Altan Erbulak, Metin Serezli, Nisa Serezli, Erol Keskin, İzzet Günay, Yılmaz Köksal, Ayfer Feray gibi bir çok sanatçı yetiştirdi. Topluluk en parlak dönemini ise 1957-1972 yılları arasında yaşadı. 1961’de Türkiye’deki ilk Batılı anlamdaki müzikal olan Sokak Kızı İrma’yı sahneledi. Gülriz Sururi’yi buradaki İrma rolüyle Türkiye’ye adını duyurdu. 1962’de Beyoğlu’ndaki tarihi Ses Tiyatrosu’na geçti, 10 yıl süreyle çalışmalarını orada sürdürdü. Oynadığı oyunlar arasında başlıcaları Bit Yeniği, Şahane Züğürtler, Erol Günaydın ve Cemal Reşit Rey’in yazdığı Yaygara 70tir.

Bozuk Düzen ve Güzel Bir Gün İçin adlı iki film yönetti. Bu filmlerde Dormen kadrosunun yanı sıra Belgin Doruk, Ekrem Bora, Nurhan Nur, Müşfik Kenter, Nedret Güvenç gibi isimlerde yer aldı. Bu iki film 1966 ve 1967 yıllarında Altın Portakal Film Festivali’nde yedi tane ödül kazandı.

1972’de tiyatrosunu kapatmak zorunda kalıp televizyona, yazarlığa ve hocalığa yöneldi. Aralarında Unutulanlar, Anılarla Söyleşi, Kamera Arkası, Dadı[9], Pop Star gibi programlarn olduğu onlarca programla televizyonda devamlı yer aldı. Aynı yıllarda Milliyet gazetesinde Çeşitlemeler adlı köşesiyle gazeteciliğe başladı. Milliyet gazetesindeki yazılarını sekiz yıl sürdürdü.

1981’de Egemen Bostancı ile tanıştı. Hisseli Harikalar Kumpanyası, Şen Sazın Bülbülleri gibi müzikalleri yazıp yönetti. 1984’te Egemen Bostancı’nın ısrarıyla 17 yıl sürecek olan ikinci Dormen Tiyatrosu’nu yeniden kurdu. Aynı yıllarda Gencay Gürün’ün yapımcılığında İstanbul Şehir Tiyatroları’nda 30 yıl kapalı gişe oynayan Lüküs Hayat’ı sahneye koydu. Lüküs Hayat’ı daha sonra İzmir ve Mersin Operalarında[10] ve Eskişehir Şehir Tiyatroları’nda yönetti.

2002 yılında ekonomik nedenlerle tiyatrosunu kapatmış fakat çeşitli tiyatrolarda oyunculuğuna ve yönetmenliğine devam etmiştir.

Haldun Dormen dördü otobiyografik olan (“Sürç-ü Lisan Ettikse”, “Antrakt”, “İkinci Perde”, “ Nerede Kalmıştık” ) beş kitap ve on iki oyun yazmıştır. Cumhuriyetin kuruluş yıllarında kadın sahne sanatçılarının yaşadıklarına ışık tutan Kantocu adlı eseri İstanbul, Eskişehir, Ankara’da sahnelendi.

1997’de Yapı Kredi adına halen devam etmekte olan Afife ödüllerini başlattı.

Yaşamı boyunca iki yüz ellinin üstünde ödül kazanan sanatçı; İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda dersler vermiş; Hacettepe Üniversitesi tarafından Onursal Bilim Doktoru olarak ödüllendirilmiş; 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Dormen, 1959’da halkla ilişkiler alanında dünyaca tanınan bir isim olan Betül Mardin ile evlenmiş, sekiz yıl süren bu evliliğinden Ömer adlı bir oğlu dünyaya gelmiştir.

Halen İzmir’deki Sahne Tozu Tiyatrosu’nun sanat danışmanlığını yürütmekte olan Dormen onun adına yapılan salonda çeşitli oyunlar sahneye koymuştur (Sahne Tozu Tiyatrosu Haldun Dormen Sahnesi -İzmir) Aynı kuruluşun kurduğu Sahne Tozu Tiyatrosu Nişantaşı Akademisi’nde müzikal dersi vermektedir.

 

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Hümeyra
humeyraa.com kurucusu ve blog yazarı.