Modem DSL ve İNTERNET ışığı neden yanmıyor?

24.12.2021
Modem DSL ve İNTERNET ışığı neden yanmıyor?

İşlerimizin büyük çoğunluğunu internet üzerinden halletiğimiz günümüzde bir çok farklı nedenden dolayı internete erişimde sıkıntılar yaşabiliyoruz. Bağlantımızdaki kesintiler bazen çok önemli anlara denk gelebiliyor. Örneğin bir iş görüşmesi anında ve ya Eba üzerinden canlı derste, buna daha bir çok örnek verebiliriz.

Modem Dsl Ve İnternet Işığı Neden Yanmıyor.

Modeminiz üzerinde bulunan led göstergeler karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında sizi bilgilendirmek içindir. Dsl lambası evinize yada iş yerinize gelen internet hattında sinyal olup olmadığını size gösteren bir göstergedir. Eğer modeminizin panelindeki DSL ışı yanmıyor ise kontrollerinizi şu sıralama ile gerçekleştirerek sorunu çözmeye çalışmalısınız.

1-) İnternet hattınızı sabit telefon hattınızdan ayıran bir splitter (ayırıcı) kullanıyorsanız, splitter arızalanmış olabilir. Bunu test etmek için splitter üzerinde tek giriş olan taraftaki kabloyu doğrudan modeminize bağlayarak Dsl ışığının yanıp yanmadığını kontrol etmektir. Eğer Dsl ışığınız yanmamakta ısrar ediyor ise ikinci maddeye göz atmanız faydalı olacaktır.

2-) Evinize gelen internet hattınızda bazı ekler mevcuttur. Havai hatlar genelde kalın bir kablo evinize gelir ve internetinizin kurulumunu yapan ekip tarafından ek yapılarak soketlenir. Bu eklerde oluşabilecek temassızlık, oksitlenme ve kopukluklar Modeminizin Dsl hatası vermesine neden olur. Bağlantıları kontrol edip sorun olmadığından emin olmalısınız.

Eğer tüm bunları yaptıktan sonra modeminizdeki DSL ışığı yanmıyor ise telekomünikasyon şirketinize arıza kaydı oluşturamanız gerekecektir.

İnternet Işığı Yanmaması Durumunda:

Modeminizdeki İnternet ışığı yanmıyorsa internet ayarlarının modeminize girilmediği anlamına gelir. Abonelik alırken size verilen kullanıcı adı ve parolanızı modeminizin arayüzüne girerek modeminize tanıtmanız gerekir. Bu işlemleri yapabilmek için ise internet arama çubuğunuza 192.168.1.1 ve ya 192.168.1.2 yazarak modem arayüzüne baglanıp arayüz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz gerekiyor. Modem arayüzüne erişim sağladıktan sonra Lan kısmından Kullanıcı adı ve şifrenizi yazabilirsiniz.

Modem arayüzleri farklılıklar gösterdiği için kullanıcı adı ve parola kısmı sizin modeminizde farklı bir alanda olabilir. Modem marka ve modelinizi yazarak internetten bu ayarların nasıl yapıldığına dair daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Ali ARTTIRICI
Teknoloji tutkunu... humeyraa.com ve hobiperest.com yazarı