Yıldız Tilbe Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?

03.01.2021
Yıldız Tilbe Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?

Gerek yorumladığı şarkılarla gerekse yaptığı bestelerle dinleyenlerini alıp başka diyarlara götüren Yıldız Tilbe’nin hayatı bir çok iniş çıkışlarla dolu. Peki Yıldız Tilbe kimdir? Kaç yaşındadır? Nerelidir? İşte Yıldız Tilbe hakkında merak edilenler.

16 Temmuz 1966 yılında İzmir’in Gültepe semtinde dünyaya gelen Yıldız Tilbe Kürt ve Zaza kökenlidir. 6 çocuklu bir ailenin en küçüğü olan Tilbe’ye, ailesi arasında “Yadigar” takma adıyla hitap edilmiştir. Annesinin adı Altun, babasının adı ise Ali’dir. Babası Ali Tilbe mevsimlik işçiydi.

Tilbe, Mustafa Rahmi Balaban Okulu’nda orta ikinci sınıfta okulu bırakmak zorunda kalmış ve küçük yaşlardan itibaren şarkı söylemeye başlamıştır. 18 yaşından önce bir evlilik yaşamıştır. Bu evliliğinden ise “Sezen Burçin” adında bir kız evladı olmuştur. Sonrasında 5 yıl evli kaldığı Güngör Karahan’dan ayrılmıştır. Tilbe daha sonrasında ise İzmir’de çeşitli gece kulüplerinde sahne almaya başlamıştır.

Yıldız Tilbe, ilk olarak 1990 yılında Cengiz Özşeker’in patronu olduğu bir kulüpte sahne almaya başlamıştır. Takvimler 1991 yılını gösterdiğinde ise Sezen Aksu, Yıldız Tilbe’nin adını duymuş ve onu dinlemeye gelmiştir. Tilbe’nin sesini ve yorumlarını beğenen Sezen Aksu, Tilbe’ye vokalistlik teklif etmiştir. Teklifi kabul eden Yıldız Tilbe, İstanbula taşınmış ve Sezen Aksu’nun evine yerleşmiştir. Konserlerinde ve albümlerinde Sezen Aksu’ya vokalistlik yapmıştır.

Sezen Aksu ile yollarını ayıran Tilbe, artık İstanbul’daki kulüplerde sahne almaya başlamıştır. Bu dönem Cem Özer’in sunduğu “Laf Lafı Açıyor” isimli programdan teklif alan Tilbe, programda bir süre solistlik yapmıştır. Yıldız Tilbe bu program sayesinde artık daha tanınır hale gelmiştir. Albüm teklifleri almaya başlamıştır. 1994 yazında ise ilk albümü olan “Delikanlım”ı yayınlamıştır. Bu yıllarda bir çok şarkıcıya hit olan şarkıları vermiş, vokaller yapmıştır.

1996 yılına geldiğimizde narkotik ekipleri bir gün sanatçının evine basın yapılmış ve evde bir miktar esrar bulunmuş ve Yıldız Tilbe üç gün göz altında tutulduktan sonra serbest bırakılmıştır. Esrardan kurtulmak için Balıklı Rum Hastanesinde bir süre tedavi görmüştür. Tilbe’nin aynı yıl çıkardığı “Aşkperest” albümü istenilen ilgiyi görmemiştir. 90’lı yılların son zamanlarında Bursa, İstanbul ve Eskişehir’de gece kulüplerinde çalışmaya devam etmiştir.

2000’li yıllarda yıldızı tekrardan parlayan Yıldız Tilbe, “Gülüm” ve “Haberi Olsun” albümleri ile dinleyicilerin ilgisini yeniden kazanmıştır. Günümüze kadar başarılı albümlere imza atmış, bir dönem O Ses Türkiye yarışmasında jüri koltuğunda yerini almıştır.

Kariyeri boyunca birçok albüme imza atan Yıldız Tilbe’nin tüm albümleri:

1994: Delikanlım
1995: Dillere Destan
1996: Aşkperest
1998: Salla Gitsin Dertlerini
2001: Gülüm
2002: Haberi Olsun
2003: Yürü Anca Gidersin2004: Yıldız’dan Türküler
2004: Sevdiğime Hiç Pişman Olmadım
2005: Papatya Baharı
2006: Tanıdım Seni
2008: Güzel
2009: Aşk İnsanı Değiştirir
2010: Hastayım Sana2011: Oynama
2013: Yeniden Eskiler Arabesk
2014: Şivesi Sensin Aşkın
2015: Yıldız Tilbe
2016: Oynat
2017: Sevgililer Günü

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Hümeyra
humeyraa.com kurucusu ve blog yazarı.