Bülent Ersoy Kimdir? Kaç Yaşındadır? Nerelidir?

05.01.2021
Bülent Ersoy Kimdir? Kaç Yaşındadır? Nerelidir?

Diva lakabı ile bilinen Türk Sanat Müziği sanatçısı Bülent Ersoy kimdir? Kaç yaşındadır? Nerelidir? İşte diva hakkında tüm merak edilenler ve Bülent Ersoy’un Hayatı.

Bülent Ersoy 9 Haziran 1952 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Sanatçı sanat hayatına özel müzik dersleri alarak başladı. Küçük yaşlarından itibaren müzik ile ilgilenmeye başlayan Bülent Ersoy, İstanbul Konservatuarına 2 ay devam etmiştir.

1970 yılında sahneye adımını atan Bülent Ersoy o zamanlar Özlem Aile Gazinosu olan, bu günkü Oya Düğün Salonu’nda şarkılarını seslendirmeye başladı. Daha sonra Fikret Torun tarafından düzenlenen bir ses yarışmasına katılan ve bu yarışmada birinciliği kazanan Bülent Ersoy, 1000 lira para ödülü kazandı. Ardından bu gazinoda assolist olarak üç ay kadar sahne alan Diva, 1971 yılında ilk 45’liği Lüzum Kalmadı- Neye Yarar Gelişin adlı albümünü Soner Plaktan çıkarttı. Bu plakta söz ve müziği Muzaffer Özpınar’a ait olan iki parçayı seslendirdi.

1980 yılının Ağustos ayında İzmir Fuarı’nda seyirciden gelen tezahüratlar sonrasında göğüslerini açan Ersoy’a, İzmir Cumhuriyet Savcılığı, soruşturma açtı. 1980 yılının Eylül ayında Kordon’daki evinde bir hakime hakaret edince tutuklanan Ersoy, Buca Cezaevi’nde tutuklu kaldı. 12 Eylül darbesi sonrası Haziran 1981’de diğer travesti ve transseksüel sanatçılarla birlikte sahne yasağı aldı. Bu yasak 8 yıl sonra yani 8 Ocak 1988’de kaldırıldı.

Bülent Ersoy, 14 Nisan 1981 yılında Londra’da geçirdiği cinsiyet değiştirme ameliyatı ile kadın oldu. Ancak Türkiye cinsiyet değiştirmesini tanımadı. 1983 yılında danıştay Bülent Ersoy’un hukuken erkek olduğuna ve sahneye sadece erkek kıyafetleri ile çıkabileceğine karar verdi. Bülen Ersoy’un pembe nüfus cüzdanı alması ise , yıllar sonra sahne yasağını da kaldıran dönemin başbakanı Turgut Özal’ın, öncü olduğu 1988 yılında çıkartılan, cinsiyet değiştirmeye izin veren kanun sayesinde oldu.

Ersoy, Türkiye’de sahne yasağı almış olduğu dönemde çeşitli Avrupa ülkelerinden vatandaşlık teklifi aldı. 1989’da Adana’da verdiği bir konser sırasında seyircilerden gelen “Çırpınırdı Karadeniz” adlı şarkıyı seslendirmediği için kurşunların hedefi oldu ve bir böbreğini kaybetti. 2011 yılında Aşktan Sabıkalı adlı bir albüm çıkaran sanatçı, halen konserler vermeye devam etmektedir. Popstar Alaturka adlı şarkı yarışmasında jüri olarak görev yapmıştır. Show Tv ekranlarında ise bir dönem Bülent Ersoy Show adında bir program sunmuştur.

Yurtiçinde ve yurtdışında bir çok konser veren Bülent Ersoy, Düşkünüm Sana, Yaşamak İstiyorum, Biz Ayrılamayız ve Ablan Kurban Olsun Sana gibi çok satan albümlere de imza attı. 1995 tarihini taşıyan “Benim Dünya Güzellerim” adlı bir albüm çıkardı. Selçuk Tekay’ın müzik yönetmenliğini, Özkan Turgay’ın aranjörlüğünü yaptığı bu albümde on şarkı seslendirdi. Yine aynı yıl makam ve usulüne uygun olarak “Alaturka 95” adında Klasik Türk müziği türünde bir albüm yapatı. Muzaffer Özpınar’ın yönetmenliğini yaptığı albümde Hacı Arif Bey, Münir Nurettin Selçuk, Kemani Serkis Efendi gibi birçok müzisyenin eserlerini yeniden yorumlamıştır.

Bülent Ersoy’un, 1997 yılında yayınlamış olan Maazallah adlı albüm, piyasaya sürülmeden yankı uyandırmıştır. Albümün hazırlık aşamasında Halil Karaduman ve Osman İşmen’le çalışan sanatçı, popüler şarkılardan ve anonim türkülerden oluşan bir repertuar seslendirdi. Albüme ismini veren “Maazallah” adlı şarkısının video klibi ise büyük ses getirdi.

Bülent Ersoy, 1998 yılında Cem Adler ile evlendi bu evlilik 1 yıl sürdü çift 1999 yılında boşandı.

Bülent Ersoy’un 2002’de çıkardığı Canımsın. 2007 yılında Armağan Uzun ile evlenen Bülent Ersoy’un bu evliliği de 1 yıl sürdü. Ersoy 2008 yılında Armağan Uzun’dan boşandı. 2011 yılında Aşktan Sabıkalı albümünü yaptı. Bu albümde Bülent Ersoy, söz ve müziği Tarkan imzalı Bir Ben Bir Allah Biliyor parçasını Tarkan ile birlikte söyledi.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Hümeyra
humeyraa.com kurucusu ve blog yazarı.