Yüz Temizleme Jeli Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar

06.01.2021
Yüz Temizleme Jeli Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar

Sağlıklı bir cilt için dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden birisi temizliktir. Yüzünüzde biriken yağ, kir makyaj kalıntısı gibi maddeler gözenekleri kapatarak cildinizin hava almasını engeller ve sivilce, akne gibi problemlere sebebiyet verir. Cilt bakımı yaparken tamda bu noktada imdadımıza yüz temizleme jeli gelir.

Neden Yüz Temizleme Jeli Kullanılmalıdır?

İnsan kesinlikle yabancı maddeleri kabul etmez. Cildinizin gözenekler makyaj kalıntıları, kir gibi sebeplerden tıkanınca cildiniz o tıkanıklığı gidermek için o bölgede iltihap oluşturur ve yabancı maddeyi dışarı atar. Ciltteki siyah noktaların ve sivilcelerin büyük bir kısmı bu nedenle oluşur. Yüz temizleme jeji temizlik ürünlerini kullanarak bu problemi büyük oranda ortadan kaldırabilirsiniz. Yüz temizleme jeli, gün boyunca yüzünüzde biriken kiri derinlemesine temizleyerek cildinizin daha rahat hava almasına olanak sağlıyor.

Yüz temizleme jeli nasıl uygulanmalıdır

Yüz Temizleme Jeli Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüz temizleme jeli almayı düşünüyorsunuz peki hangi ürünü tercih etmelisiniz. Eğer kalitesiz düşük maliyetli ürünlere yönelirseniz, cildinizi ciddi anlamda tehlikeye atıyor olabilirsiniz. Kalitesiz ürünlerde maliyeti düşürmek amacı ile yüksek oranlarda kimyasallar kullanıyor. Bu zararlı kimyasallar cilt kanserine kadar sebep olabilmektedir.

Seçeceğiniz yüz temizleme jelinin cildinizin yapısına uygun olmasıda çok önemlidir. Karma, hassas ve yağlı ciltler için aynı yüz temizleme iyi sonuçlar vermeyebilir. Cildinize uygun olan ürünü seçmeniz büyük fayda sağlayacaktır.

Yüz temizleme ürünleri nasıl uygulanır?

Yüz Temizleme jeli Nasıl Uygulanır?

Yüz temizliğinde kullanılan ürünleri uygulamak her ne kadar kolay gibi görünse de aslında zannedildiği kadar basit değildir. Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

  1. İlk olarak yüzümüzü soğuk su ile ıslatıyoruz
  2. Cilt tipimize uygun olan yüz temizleme jelini avucumuza sıkıyoruz.
  3. Jeli dairesel hareketlerle cildimize fazla bastırmadan uyguluyoruz.
  4. Göz çevresi hariç bütün yüzü iyice temizliyoruz.

Yüz temizleme ürünleri genellikle 3 farklı formda olur. Köpük temizleyiciler, jel temizleyiciler ve süt temizleyiciler. Kendi cilt yapınıza en uygun ürünü bulup kullanmak size en güzel sonucu verecektir. Yanlış yüz temizleme ürünü tercihi, yüzde kuruluk yada tam tersi yağlanmaya sebep olabilir.

Cilt Yapılarına Göre Hangi Ürünler Tercih Edilmeli?

Yüz Temizleme Jeli Cilt Tipleri

Hassas Ciltler: Hassas cilt aynı zamanda kuru cilt demektir. Yanlış kullanılan ürünler cildinizin daha fazla kurumasına neden olabilir. Eğer sizde hassas bir cilde sahipseniz, Kesinlikle alkol içeren ürünler kullanmamalısınız. Süt formundaki alkol içermeyen temizleyiciler tam size göre olacaktır. Hassas bir cilde sahip olanlar düzenli nemlendirici kullanarak hassasiyeti azaltabilirler.

Karma Ciltler: Cildinizin özellikle T bölgesi olarak adlandırdığımız alın burun ve çene çizgisi boyunca yağlanmasıdır. Yanak ve şakaklar karma ciltlerde T bölgesinden daha kurudur. Karma bir cilde sahip iseniz size tavsiyemiz yine süt formundaki cilt temizleyici ürünler olacaktır. Süt formundaki bu temizleyiciler, cildinizin yağ dengesini düzenleyecek ve cildinizin nefes almasını sağlayacaktır.

Yağlı Ciltler: Özellikle yüz bölgesinde çok fazla yağ salgılayan cilt yapısıdır. Eğer sizde bu cilt yapısına sahipseniz daha derin bir cilt temizliği yapmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Bu cilt tipi için önerimiz ise kesinlikle derin bir temizlik sağlayan jel tipi temizleyicilerdir. Alkol içeren ürünlerinde bu cilde sahip olanlar rahatlıkla kullanabilir. Jel formundaki temizlik ürünleri daha derin bir temizlik yaparak cildinize ferahlık ve yağdan arınmış bir görüntü sağlayacaktır.

Az önce de belirttiğimiz gibi ağlı ciltler için kullanıma uygun türden bir temizleme jelini kuru ciltler için kullanmak cildin dahada kurumusanı sağlar. Bu da daha yoğun cilt problemlerine sebep olabilir.

Yine aynı şekilde kuru ciltler için kullanıma uygun olan bir temizleme jelini yağlı bir cilde uygularsanız, temizleme ürününden beklediğiniz başarılı sonucu almazsınız.

Sağlıklı bir cilde olmak uygulayabileceğiniz farklı yöntemlerde var. Sağlıklı ve Pürüzsüz Bir Cilde Sahip Olmanın Sırları adlı yazımızdan neler yapabileceğinize göz atabilirsiniz.

Doğal yöntemlerle sivilce ve aknelerden kurtulmak için Evde Sivilce (Akne) Maskesi yazımızdan evde kendi maskenizi yapabileceğiniz tariflere ulaşabilirsiniz. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Hümeyra
humeyraa.com kurucusu ve blog yazarı.