Yolunuz Düştüğünde Mutlaka Uğramanız Gereken 7 Yer!

06.01.2021
Kız Kulesi İstanbul

Üsküdar semtine bağlı Salacak açıklarındaki küçük bir ada üzerine inşa edilmiş Kız Kulesi, İstanbul Boğazı üzerinde bulunur.

Efsaneye göre Bizans Krallarından birinin bir kızı olmuş. Bu kız çocuğu hakkında bir kehanet ortaya atılmış. Kehanete göre kız 18 yaşına geldiğinde ölecekmiş. Bunu duyan kral, denizin ortasındaki bu adada bulunan kaleyi kızının yaşayabileceği korunaklı bir yer haline getirmiş. Prenses 18 yaşına geldiğinde ise kralın tüm çabalarına rağmen hizmetkarların getirdiği üzüm sepetinde adaya ulaşan bir yılan prensesi sokarak öldürmüş.

Sümela Manastırı

Trabzon’un Maçka İlçesi’nin Altındere köyünde bulunan Sümela Manastırı, Altındere vadisine hakim bir noktadadır. Karadağ’ın eteklerindeki sarp kayalıklara kurulmuş olan bu yapı, 300 metre yükseklikte bulunuyor. Sümela adını “siyah” anlamına gelen “melas” sözcüğünden aldığı söylenmektedir. İsmindeki bu anlam içerisindeki Meryem tasvirinin siyah rengine bağlanabilmektedir.

Rivayete göre Bizans İmparatoru  I.Theodosius zamanında (375-395) Atina’dan gelen Barnabas ve Sophranios isimli iki rahip tarafından kurulmuştur.

Pamukkale Travertenleri

400 bin yıl önce bir dizi depremle büyük menderes havzasında termal suların oluşturduğu bir görsel şölen. Denizli’de yer alan Pamukkale,  kar beyazı travertenleri, şifalı termal suları, büyüleyici Kleopatra Havuzu, Hierapolis Antik Kenti ve görkemli antik tiyatrosu ile ünlü.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı Adıyaman‘ın Kahta İlçesi’ne bağlı Kayadibi Köyü’ne yakın bir konumdadır. Adıyaman şehir merkezine 87 km. uzaklıkta yer alır.

Kommagene Krallığı tarafından kutsal olarak tanımlanmış bu dağ, benzersiz manzaraları, anıt mezarları ve sanatsal eserleri ile gezginleri Doğu’da gizemli bir maceraya çağırıyor.

Mersin Kız Kalesi

Mersin Kız Kalesi, sürekli bir savunma hattı olarak kullanılmış. Bugün de ülkemizdeki en güzel tarihi yapılardan biri. Eşsiz güzellikteki bu kaleyi mutlaka görmenizi öneriyoruz. Kale’deki mimari doku da çok özel.

Deniz Kalesi olarak da bilinen Kız Kalesi, Mersin’e yakın, Korykos antik kentinin tam karşısında, kıyıdan 200 metre uzaklıkta küçük bir adanın üzerindedir. Şehir yönünde de antik kalıntılar üzerine inşa edilmiş büyük bir kale Korykos kentinin korunmasını sağlanmıştır.

Ölüdeniz Muğla

Ölüdeniz Fethiye’nin küçük bir kasabasıdır. Fethiye şehir merkezine 13 km, Hisarönü’ne 4 km, ünlü Çalış Plajı’na 18 km mesafededir. Türkiye ve Avrupa’nın en popüler tatil beldelerinden biri olan Ölüdeniz aynı zamanda Blue Lagoon olarak da bilinir.

Uzungöl

 Uzungöl Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Trabzon şehrinin, Çaykara İlçesine bağlı bir turizm beldesidir. Trabzon’a 99 km, Rize’ye ise 71 km mesafededir. Eşsiz bir manzara Uzungöl‘de sizleri bekliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Hümeyra
humeyraa.com kurucusu ve blog yazarı.