Türkiye’de Ziyaret Edilebilecek 5 Tarihi Yer

02.01.2021
Türkiye’de Ziyaret Edilebilecek 5 Tarihi Yer

1-) Efes Antik Kenti |İzmir

İzmirin Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti, Roma, Yunan ve Türk olmak üzere medeniyetlerin esintisini içermektedir. İçerisinde kütüphaneler, tapınaklar, uzun yollar ve konaklama yerleri olarak kullanılan yapıları barındırıyor.

Efes Antik Kent

Kuruluşu M.Ö. 6000’li yıllara dayanan Efes Antik Kenti içerisinde Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi ve Ashab-ı Kehf yapıları bulundurmaktadır.Efes Helenistik ve Roma döneminde en parlak dönemini yaşamıştır.

Efes Antik Tiyatro

2-) Aspendos | Antalya

Antalya’nın Serik ilçesinin 8 kilometre doğusunda, Köprüçayı’nın dağlık bölgesinden düzlüğe ulaştığı yerde M.Ö. 10. yüzyılda kurulmuş antik devrin mamur zengin kentlerindendir. Buradaki tiyatronun M.S 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edildiği bilinmektedir.

3-) Nemrut Dağı | Adıyaman – Kahta

Kommagene Krallığı tarafından kutsal olarak tanımlanan bu dağ, benzersiz manzaraları, anıt mezarları ve sanatsal eserleri ile gizemlerini günümüzde bile korumaktadır.

2150 metre rakımda bulunan ve M.Ö. 1 yüzyılda inşa edilen bu sanat eserleri, o dönem bölgede hüküm süren Kommagene Krallığı tarafından yapılmıştır. Adıyaman’ın Kahta ilçesindeki Kayadibi köyüne yakın bir konumda yer alan Nemrut Dağı ülkemizde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor diyebiliriz.

4-) Göbekli Tepe | Şanlıurfa

Şanlıurfa’ya 22 km. uzaklıkta olan göbekli tepe dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğudur. İçerisinde T şeklinde dikili taşlar olan göbekli tepede bu dikili taşların üzerinde insan, el, kol, hayvan ve bazı sembol kabartmaları vardır. Bu kabartma motifler bir süsleme olmayacak kadar yoğun kullanılmıştır. Göbekli tepeyi inşa eden insanlar o kabartmalar ile neyi anlatmaya çalışmışlardı?

5-) Adam Kayalar |Mersin

Mersin Erdemlide M.Ö. 3. yüzyıl ile M.S. 3 yüzyıl arasındaki bir dönemde yapıldığı düşünülen Adam Kayalar, Erdemli’nin Kızkalesi Mahallesi’ne 5 Km. uzaklıkta Şeytan Deresi Vadisinde yer alıyor. Adam Kayalar adıyla bilinen ve büyük kabartmalardan oluşan tarihi eserler bulunduğu mevki ile görenleri şaşırtıyor

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Hümeyra
humeyraa.com kurucusu ve blog yazarı.