Tamer Yiğit Kimdir?

24.12.2020
Tamer Yiğit Kimdir?

Yeşilçam’ın yıldızı, Kuruluş Osman Dizisinin Ertuğrul Bey’i Tamer Yiğit Kimdir? Ünlü oyuncu nerelidir ve kaç yaşındadır. İşte detaylar…

1942 yılında Balıkesir’de dünyaya gelen Tamer Yiğit, yoksulluk içerisinde bir çocukluk geçirmiş. Gerçek adı Tamer Özyiğitoğlu olan ünlü oyuncu, İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nde öğrenciyken, 1962 yılında katıldığı Ses Dergisi’nin açtığı kapak yıldızı yarışmasını birinci olarak kazanarak sinemaya girmiştir. İlk filmi 1962 yılında çekilen “Atlı Yiğit”tir.

1973 yılında yaptığı evliliğin ardında 1979 yılında sinemadan uzaklaşarak inşaat müteahhitliğine atılan usta oyuncu 1987 yılından sonra tekrar kameraların karşısına geçerek sinema ve Gönül Dostları, Yuva, Çiçek Taksi ve Zehirli çiçek adlı dizi filmlerde oynadı.

1970’li yıllarda sinemada avantür olarak adlandırılan erotik içerikli filmlerde de oynadı. Filmlerinde Tamer Yiğit’i çoğunlukla Saadettin Erbil ve Hayri Küçükdeniz seslendirmiştir.

Elinde yıllardır üzerinde çalıştığı büyük bir projesi olduğunu dile getiren Tamer Yiğit “Dinler Tarihi” adlı belgesel için sponsor bulabilirse, mutlaka çekeceğini dile getiriyor.

AKP’nin kurucuları arasında yer alan Yeşilçam’ın unutulmaz ismi Tamer Yiğit, 186 filme imza attıktan sonra da Kurtlar Vadisi-Pusu’da, kardeşini faili meçhul bir cinayete kurban veren Toros ailesinin reisini canlandırdı.

Ünlü oyuncu Kuruluş Osman dizisinde Ertuğrul Gazi’yi canlandırdı. 69. bölümde diziye veda etti.

1973’te Rukiye Bayrak’la evlendi. Bu evliliğinden Aslı, Nazlı, Yusuf adlarında iki kız bir erkek üç çocuğu oldu.

 

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Hümeyra
humeyraa.com kurucusu ve blog yazarı.