Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

28.12.2020
Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Maydonozgiller familyasında ait şifalı bir bitki olan rezene, Latincede “Foeniculum Vulgare L.” olarak adlandırılır. Koyu rengi ve kendine has kokusu ile yemeklere lezzet katan rezene, demlenerek çay formunda da tüketilir. Peki rezene çayının faydaları nelerdir? Rezene çayı nelere iyi gelir?

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Mide ve bağırsak sistemini (sindirim sistemini) rahatlatır

Mide ve bağırsak hareketliliğini arttıran rezene çayı, sindirim sistemi sorunlarından şişkinlik, mide krampları, gaz ve kas spazmı, gibi rahatsızların giderilmesinde oldukça faydalıdır. Aynı zamanda ülsere neden olan bakterilerle mücadelede faydalı olduğu düşünülmektedir. Akşamları yemekten sonra içeceğiniz bir bardak rezene çayı, sindirimi kolaylaştırır, tokluk hissi verir ve kabızlık sorununa iyi gelir.

Solunum sistemi sorunlarına iyi gelir

Grip ve soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen boğaz yanmalarının giderilmesinin yanı sıra öksürüğe de iyi geldiği düşülen rezene çayının uçucu bileşenlerinden olan anetol ve fenkonun, solunum yollarını rahatlattığı düşünülür. Vücutta gelişen patojenlere karşı immün sistemini destekler. Aynı zamanda rezenin balgam söktürücü özelliği ve burun kanallarının açılmasında etkili olduğu bilinmektedir.

Kan Basıncını Düzenler

Tansiyonun düzenlenmesinde etkili bir rolü olduğu bilinen rezene çayı, içerdiği potasyum sayesinde gerilen damarları rahatlatır. Hipertansiyona iyi geldiği düşünülür.

Metabolizmayı hızlandırır

Rezene bitkisinin metabolizmayı hızladırdığı bilinen bir gerçektir. yatmadan önce içilen bir bardak rezene çayı gece boyunca metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar.

Regl sancılarını hafifletir

Kadınların büyük kısmının yaşadığı regl sancıları, rahim kasılmalarından kaynaklanır. Yoğun ağrıya neden olan bu durumun hafifletilmesi için rezene çayı içilebilir. Rezene çayı vücut kaslarını gevşeterek adet döneminin daha kolay atlatılmasını sağlayabilir.

Anne Sütünü Arttırır

Östrojen yani kadınlık hormonunu tetiklediği düşünülen ve galaktogog özelliğine sahip olan rezene çayı, anne vücudunda fazla süt üretilmesini sağlar. Sodyum ve potasyum mineralleri açısından zengin olmasından dolayı sıvı dengesini sağlar. Emzirme döneminde rezene tüketimi hekim önerisi ile yapılmalıdır.

Bebeklerde gaz sancısını azaltır

Rezene çayı bebeklerin gaz problemini ortadan kaldırarak bebeğin rahat uyumasını ve uyku düzeni kazanmasını sağlar. 6. aydan sonra bebeğe rezene çayı verilebilir, ancak bebeğe rezene çayı içirmeden önce hekiminizle konuşmakta fayda vardır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Hümeyra
humeyraa.com kurucusu ve blog yazarı.