Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler | 9 Film Önerisi

08.01.2021
Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler | 9 Film Önerisi

Listemizde yer alan filmlerin adını daha önce mutlaka duymuşusunuzdur. Hemen hemen izleyen herkesin beğendiği, mutlaka izlenmesi gereken filmleri henüz izlemediyseniz filmlerin konularını da içeren listemize göz atabilirsiniz.

1-) Esaretin Bedeli (Shawshank Redemption)

Karısını öldürmek suçu ile suçlanan ve Shawshank Hapishanesi’ne gönderilen Andy Dufresne, hapishanede tanıdığı Ellis Boyd Redding ile mükemmel bir dostluk kurar. Hapishanede hiç alışık olmadığı bir hayat mücadelesin veremeye başlar. Andy Dufresne hayata bağlı olan tavırları bir süre sonra diğer mahkumları bile etkiler. Film İMDB’de izleyici oyları ile belirlenen en iyi filmler listesinde birinci sırada yer almaktadır. Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın mükemmel oyunculuğu filme ayrı bir tat katmaktadır.

2-) Cesur Yürek (Braveheart)

13. yüzyılda İngilizler, İskoçlar üzerinde egemenlik kurmuştur. İngiliz soylu insanlar, yeni evli iskoç kadınları ile ilk geceyi geçirme hakkına sahiptir. Daha çocukken ailesini İskoçya uğruna kaybeden William Wallace’ın karısı da İngiliz birlikleri tarafından öldürülünce, onun intikamı kısa zamanda ülkesinin özgürlük savaşı haline gelir. Yayınlandığı günden bu yana en çok izlenen filmler arasında olan Cesur Yürek savaş filmi sevenler için güzel bir seçenek.

3-) Piyanist ( The Piyanist)

2002 yapımı olan Piyanist’de izlenmesi gereken filmler arasında yer alıyor. Wladyslaw Szpilman’ın gerçek yaşam öyküsünü anlatan film, 1939 yılında 2. Dünya Savaşı’nın hemen başlarında Polonya’nın Alman işgali ile gelişen olaylarla başlıyor. Polonya’nın yetenekli piyanistlerinden biri olan Szpilman’ın ve ailesi Nazi işgalinden sonra değişen yaşamları, savaşın sonuna kadar devam eden süreçte ele alınıyor.

4-) Yeşil Yol (The Green Mile)

Yeşil Yol filmi bir hapishane görevlisi ile mahkumun öyküsünü konu alıyor. Paul Edgecomb’un hapishanedeki görevi, idama mahkum edilen mahkumları son yolculuğuna uğurlamaktır. Çalıştığı yıllar boyunca yüzlerce mahkumu idam etmiştir.Bir gün Jhon Coffy adında korkutucu irilikte bir adam ile karşılaşır. Ancak Coffey’in bu korkutucu görüntüsünün altında oldukça saf bir ruh yatmaktadır. Coffey, iki küçük kız çocuğunun katil davasında yargılanmaktadır. Coffey’in günden güne gün yüzüne çıkan dünya ötesi güçleri, karakteri hakkında yeni ipuçlarını anbean ortaya çıkaracaktır.

5-) Titanik (Titanic)

Bir çok kişinin aklına o meşhur “Bu gemiyi Tanri bile batıramaz” repliği ile kazınan film aslında ilk yolculuğunda buz dağına çarparak onlarca yolcu ve mürettebatı ile batan bir geminin hikayesini anlatmaktadır. Lüks gemi Titanik soğuk Kuzey Atlantik’te henüz ilk seferinde bir buz dağına çarpar. Jack ve Rose’un tutkulu aşkı heyecanlı bir yaşam savaşına dönüşür. Teknolojinin hızlı gelişmesi insanları bir dönem üstesinden gelemeyecekleri hiç bir sorun olamayacağına inanmalarına neden olmuştur. Titanik adındaki bu dev transatlantik ise, insanlığın doğaya karşı sergilediği bir gövde gösterisi gibidir. Bu “düşler gemisinin” yolcuları arasında Avrupa`da birkaç yıl geçirdikten sonra Amerika`ya dönmekte olan Jack adlı genç bir ressam, nişanlısı ve annesiyle Philadelphia`ya giden Rose adlı genç, soylu bir kız da vardır. İki genç şans eseri tanışacak, aralarındaki sınıf farkına aldırmaksızın büyülü bir aşkın pençesinde hayatta kalmaya çalışacaklardır.6-) Forrest Gump

Ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listelerinin başını çeken Forrest Gump IQ’su 75 olan bir erkeğin hayatını konu alıyor. Düşük zeka seviyesi nedeni ile devlet okullarına bile girmekte zorlanan Forrest Gump kısa sürede büyük başarıya imza atıyor. Her ne kadar zeka seviyesi düşük olsa da fiziksel olarak son derece sağlam olan Forrest Gump, zamanla gelişen olaylar zincirinde kimsenin hayalini bile kuramayacağı maceralar yaşar.

7-) Kelebek Etkisi (The Butterfly Effect)

Evan Treborn 20 yaşında hayatında büyük duygusal boşluklara sahip olan bir üniversite öğrencisidir. 7 yaşından beri hayatının bazı önemli anlarını hatırlamamaktadır. Evan bir gün, çocukluğunun en zor ve kötü zamanlarında, psikoloğunun da tavsiyesiyle yazdığı günlükleri bulur. Bu günlükleri okurken Evan geçmişe dönebildiğini ve bugünkü aklıyla o günleri yaşayabildiğinin farkına varır. Bu arada çocukluk aşkı Kayleigh’nin hala kendisini sevdiğini öğrenen Evan, geçmişe dönüp kötü günlerini düzeltmeye ve en önemlisi çocukluk aşkını mutlu olduğu bir dünyada yaşatmaya karar verir. Ama Evan ne zaman geçmişe dönüp bir şeyleri değiştirse, yaptıklarının bugün için umulmadık ve feci sonuçlar doğurduğunu görür.

8 -) Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi (The Curious Case of Benjamin Button)

Benjamin, Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda doğar. Annesi doğum sırasında ölünce, babası çocuğun 80 yaşındaki görüntüsü karşısına dehşete düşer ve onu bir emekliler evinin basamaklarına bırakır. Buradakiler çocuğu içeri alır ve Benjamin Button’ın tuhaf hikâyesi başlar. Çevresindeki herkes yaşlanırken, Benjamin tek başına gençleşmektedir.

9-) Dövüş Kulübü (Fight Club)

Filmde Anlatıcı rolünde karşımıza çıkan Edward Norton, iyi bir işe sahip olan ideal biridir. Ancak rutin hayatı onda uykusuzluğa, bu da yaşamının iyice katlanılmaz hale gelmesine sebep olur. Doktorunun tavsiyesiyle çeşitli terapi gruplarına katılmaya başlayan Anlatıcı bir gün evine geldiğin de çıkan yangının tüm hayatını yok ettiğini görür. Bu olaydan sonra Tyler Durden ile tanışan Anlatıcı’nın rutin hayatı bir anda bambaşka bir hal alacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Hümeyra
humeyraa.com kurucusu ve blog yazarı.