Modem DSL Işığı Neden Turuncu Yanıyor?

13.01.2021
Modem DSL Işığı Neden Turuncu Yanıyor?

İnternette hakkında pek fazla bir bilgi bulunmayan modem üzerindeki DSL ışığının turuncu yanmasının sebepleri neler? Model DSL ışığı neden turuncu yanıyor? İşte sorunun cevabı.

Modemdeki DSL ışığının turuncu yanmasının tek ve kesin bir sebebi yoktur. Modemden modeme farklılıklar görülmektedir. Turuncu yanan DSL ışığının farklı nedenleri olabilir.

DSL Neden Turuncu Yanıyor?

DSL ışığının turuncu olarak yanması genellikle internet hattının VDSL olmasıyla açıklanır ancak, bu genel bir durum değildir. Evet Zyxel gibi bazı markaların modemlerinde internet hattı ADSL ise DSL lambası yeşil, VDSL ise turuncu yanması kuralı var ama her modemde bu aynı olmuyor.

Herşeyden önce karar vermeniz gerek şey internet bağlantınızda problem var mı yok mu?

Eğer bağlantınızda ya da hızınızda bir problem söz konusu değil ise modemdeki DSL ışığının turuncu yanması önemsemeniz gereken bir durum değildir. İnternetinizi normal bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

DSL Işığının Turuncu Yanmasının Diğer Sebepleri:

  1. Kullandığınız modemde DSL ışığının ledi turuncudur. Yani modemi üreten firma turuncu rengini seçmiş olabilir.
  2. İnternet hattınız VDSL’dir ve VDSL olduğu zaman turuncu yanma özelliği olan bir modeme sahip olabilirsiniz.
  3. Modeminize sinyal geliyor ama modeminiz İP alamıyor olabilir. Modem ışığınız turuncu yandığı zamanlarda internet alamıyorsanız bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Modemi kapatıp açarak tekrar bağlantınızı kontrol etmeli eğer sorun devam ediyorsa, modem arayüzüne girip ayarları kontrol etmelisiniz.

Ayrıca modem üzerindeki DSL lambası ne renk yanarsa yansın sabit olarak yanmalıdır. Yanıp sönüyorsa muhtemelen modeme gelen hattınız ile ilgili bir sorun vardır. Servis sağlayıcınız ile görüşmeniz gerekecektir.

Problemi özetleyecek olursak DSL ışığının sabit yanmasının genel bir sebebi yok. Eğer internet bağlantınızda ve internet hızınızda bir problem teşkil etmiyorsa herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Bağlantı sıkıntınız var ise servis sağlayıcınız ile görüşerek hattınızı kontrol ettirin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Ali ARTTIRICI
Teknoloji tutkunu... humeyraa.com ve hobiperest.com yazarı