Korona Virüse Karşı Zeytin Yaprağı Çayı! Oleuropein Nedir?

22.12.2020
Korona Virüse Karşı Zeytin Yaprağı Çayı! Oleuropein Nedir?

Dünya Koronavirüs (Covid19) ile mücadelesine devam ederken zeytin yaprağında bulunan oleuropein adındaki etkin maddenin virüs ile mücadelede önemli bir durumda olduğunun duyulmasıyla zeytin yaprağı çayına ilgi arttı.

 

Zeytin yaprağı çayının içerisinde bulunan oleuropein adlı maddenin virüs ile mücadelede etkin rol oynayabileceği düşüncesinin ortaya çıkması Balıkesir’in Edremit Körfezinde zeytin ağacı yaprakları değer kazandı. Zeytin hasat mevsiminde zeytin ile birlikte yaprakları da işlenip satılmaya başladı.

Yeşil zeytinderisinde, et ve tohumlarda, yapraklarda ve argan yağında bulunan oleuropein bir tür fenolik acı bileşiktir. Oleuropein terimi, zeytin ağacı Olea europaea’nın botanik adından türetilmiştir.

Balıkesir Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülendam Tümen ve Faruk Durukan tarafından farklı bir yöntemle üretilen ve patenti alınan Oleuropein etken maddesinin Korona, HIV ve Sars gibi hastalıkların tedavisinde etkili olduğu Amerikalı bilim insanları tarafından tescillenmiş ve patenti alınmış. Peki Oleuropein nedir? Oleuropein hangi bitkilerde bulunur?

OLEUROPEİN NEDİR VE NELERDE BULUNUR?

Yeşil zeytin derisinde, et ve tohumlarda, yapraklarda ve argan yağında bulunan Oleuropein bir tür fenolik acı bileşiktir. Oleuropein terimi, zeytin ağacı Olea europaea’nın botanik adından türetilmiştir.

Acı bir tada sahip olan oleuropein, zeytinleri yenilebilir hale getirmek için tamamen çıkarılmalı veya ayrıştırılması gerekmektedir. Acı ve yenmeyen yeşil zeytinlerin sofralık zeytin olarak kullanılmak üzere işlenmesi sırasında, oleuropein zeytinler kül suyuna daldırılır.

Zeytin yaprağı çayının içerisinde bulunan oleuropein korona virüs ile mücadelede etkili olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Hümeyra
humeyraa.com kurucusu ve blog yazarı.