Evde Yapabileceğiniz Etkili 5 Siyah Nokta Maskesi

16.01.2021
Evde Yapabileceğiniz Etkili 5 Siyah Nokta Maskesi

Siyah noktalar bir çok kişinin ortak problemidir. Gün içinde cildinizde biriken kirler ve makyaj kalıntılarının gözeneklerde birikmesi ile oluşur. Cilt temizliğine özen göstermek siyah noktaların büyük ölçüde azalmasına neden olacaktır. . İşte evde yapabileceğiniz etkili 5 siyah nokta maskesi…

Siyah noktalarla için cilt temizleme jeli kullanmayı düşünenler Yüz Temizleme Jeli Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar adlı yazımızı okumanız etkili sonuç almanızda fayda sağlayabilir.

Evde Yapabileceğiniz Etkili 5 Siyah Nokta Maskesi:

Siyah Nokta Maskesi 1

3 Yemek kaşığı yoğurdu bir kaba alın ve içerisine yarım limon suyu ekleyin. İyice karıştırıp cildinize yumuşak hareketlerle sürün ve 10 – 15 dakika kadar kurumasını bekleyin. Cildinizi ılık su ile yıkayın.

Siyah Nokta Maskesi 2

1 yemek kaşığı karbonata biraz su ekleyip hamur haline getirin. Siyah noktaların bulunduğu bölgelere masaj yaparak uygulayın. Bu cildinize peeling yaparak siyah noktaların temizlenmesini ve gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır.

Siyah Nokta Maskesi 3

1 tatlı kaşığı bal ile yarım tatlı kaşığı sütü karıştırın, kısık ateşte az miktarda ısıtın. Ardından yüzünüze uygulayın ortalama 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Siyah Nokta Maskesi 4

Bir yumurtanın akı ve bir kaç damla limon suyu karıştırılır ve siyah nokta olan bölgeye sürülür. Bu maskede ortalama 15 dakika boyunca bekletilir. Sonra maske yüzden soyulur. Siyah noktaları gideren bu maske aynı zamanda ölü derileri de temizler.

Siyah Nokta Maskesi 5

2 yemek kaşığı kile su ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı sadece siyah noktaların bulunduğu bölgelere değil tüm yüzünüze sürün. Maske 10 dakika sonra katılaşmaya ve cildiniz gerilmeye başlayacaktır. Bol su ile yıkayıp cildinize su bazlı nemlendirici bir krem sürün. Bu maske özellikle cildi yağlı olan kişilerin tercih edebileceği etkili bir maskedir.

Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Cildinizde kötü bir görüntüye sebep olan siyah noktaların nasıl oluştuğunu anlamak, onlarla mücadelede ve tekrar oluşumlarını önlemekte sizin için bir avantaj sağlayacaktır

Erkekler ve kadın ciltlerinde görülen siyah noktalar aslında bir çeşit aknedir. En çok burun çevresinde rastlanır. Ancak sadece yüzde değil kollarda, sırtta ve ensede de görülebilir.

Siyah nokta, cildinizdeki foliküllerde tıkanma oluştuğunda meydana gelir. Her folikül, bir kıl ve yağ üreten bir yağ bezi içerir. Sebum adı verilen bu yaz cildinizi yumuşak tutmaya yardımcı olur. Ölü cilt hücreleri ve yağlar, cilt folikülüne açılan boşlukta toplanır ve komedon olarak adlandırılır. Bu folikül açıklığı üstündeki cilt kapalı kalırsa, beyaz nokta olarak adlandırılır; cilt açıldığında ise havaya maruz kalır ve siyah nokta oluşur.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Hümeyra
humeyraa.com kurucusu ve blog yazarı.