Dere Otunun Faydaları Nelerdir?

01.01.2021
Dere Otunun Faydaları Nelerdir?

Maydanozgiller familyasının bir ferdide dereotudur. Salatalar başta olmaz üzere çeşitli yemeklerde yer alır. Tel tel yaprakları ve kendine özgü aroması ile sevilerek tüketilir. Peki dereotunun faydaları nelerdir? Dere otu neye iyi gelir? Hep birlikte bakalım.

Dereotu sindirim sistemine iyi gelmesi, anne sütünü arttırması, kemik gelişimine destek olması gibi çeşitli faydaları ile dikkat çekmektedir.

Dereotunun Faydaları:

Sindirim Sistemine Faydalıdır;

Sindirim sistemi üzerinde oldukça etkili olduğu bilinen bir gerçektir. Yüksek lif oranına sahip olan dereotu sindirim sisteminin etkili ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına büyük oranda yardımcı olmaktadır.

Anne Sütünü Arttırır;

Annelerin gönül rahatlığı ile tüketebileceği, anne sütünü arttıran bir besindir. 1 hafta gibi kısa bir sürede sabah akşam düzenli olarak tüketilen dereotu anne sütünde gözle görülür artış sağlayacaktır.

Kemik Gelişimini Destekler;

Kemik yapısını güçlendirir. Yaşlılarda, gelişim çağındaki çocuklarda ve emzirme dönemindeki annelerde büyük avantaj sağlar. Kemik dokusunu güçlendirir ve kemiklerin zayıflamasını engeller.

Vitamin Deposudur;

Kanser ile mücadelede vücudun ihtiyacı olan C ve A vitamini bakımından çok zengindir. Vitamin deposu olması sebebi ile besleyici ve koruyucu sebzeler arasında yer alır.

Gaz Problemlerinde Etkilidir;

Gaz sorunu ve mide bulantısına iyi gelen dereotu özellikle çocuklar tarafından tüketilmesi önerilmektedir. Bağırsaklarda oluşan gaz birikmesi ve buna bağlı mide bulantısı, karın ağrısı gibi sorunları ortandan kaldırmada etkilidir.

Adet Düzenleyicidir;

İltihap ve adet söktürücü olarak dereotu çayı ve dereotu salatası etkili olmaktadır. Adet düzensizliği şeklinde yaşanan sorunlara karşı dereotu tüketimi önerilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Hümeyra
humeyraa.com kurucusu ve blog yazarı.