Cüneyt Arkın Kimdir?

26.12.2020
Cüneyt Arkın Kimdir?

Türk sinemasının aksiyon dolu sahnelerinden tanıdığımız Cüneyt Arkın kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır? İşte Cüneyt Arkın hakkında bilmedikleriniz.

Cüneyt Arkın gerçek adıyla Fahrettin Cüreklibatur 8 Eylül 1937 yılında Eskişehir’in Karaçay köyünde dünyaya geldi. Ünlü oyuncunun babası Kurtuluş Savaşı’na katılmış Hacı Yakup Cüreklibatur’du. Liseyi Eskişehir Atatürk Lisesi’nde tamamlayan Arkın, 1961 yılında İstanbul Tıp Fakültesini birincilik ile bitirdi.

Arkın memleketi Eskişehir’de, yedek subay olarak askerlik vazifesini yaptığı sırada, Göksel Arsoy’un başrolünde olduğu Şafak Bekçileri filminin çekimlerinde yönetmen Halit Refiğ’in dikkatini çekti. Askerliğini bitirdikten sonra Çukurova’da doktorluk yapan Arkın, 1963 yılında Artist dergisin düzenlediği yarışmada birinci oldu. 1963 yılında Halit Refiğ’in teklifi ile sinema oyunculuğuna başlayan Arkın, 2 yıl içerisinde 30 film çekti.

Kariyerinin başlarında duygusal- romantik rollerde yer alan Cüneyt Arkın, Halit Refiğ’in önerisi ile aksiyon rollerinde oynamaya başladı. Bu dönemde Medrano Sirki’nde al ay akrobasi eğitimi alan Cüneyt Arkın, Malkoçoğlu ve Battalgazi serileri ile beyaz perdede yerini aldı. Türk Sinemasında daha önce hiç örneği olmayan bir tarz oluşmasını sağladı.

Cüneyt Arkın’ın Reddettiği Ödül

12 Mart döneminde, 4. Altın Koza Film Festivali’nde Yılmaz Güney jüri tarafından En İyi Erkek Oyuncu seçilmişti. Ancak siyasi baskılar nedeni ile ödül Cüneyt Arkına verilince ünlü oyuncu bu ödülü almayı reddetti.

Dövüş Yeteneği

At binme ve karate dallarında uzman sporcu unvanına sahip olan Arkın, filmlerinde hiç bir zaman dublör kullanmadığı için çok sayıda sakatlık geçirdi.

Ünlü oyuncu 1964 yılında kendisi gibi doktor olan Güler Mocan ile evlendi. 1966 yılında bu evlilikten kızları Filiz doğdu. 1968 yılında boşandıktan bir yıl kadar sonra Betül Cüreklibatur ile evlenen Arkın bu evlilikten Kaan ve Murat adında iki erkek evlat sahibi oldu.

Bir dönem alkol problemi yaşayan arkın hakkında bir röportajı sırasında ünlü yapımcı Türker İnanoğlu şunları dile getirmişti. “Cüneyt çift ruhlu bir adam. Alkol problemi vardı. İçki içmediği zaman dünyanın en beyefendi adamıydı. İçtiği zaman ise agresif ve tecavüzkar olurdu.”

İnanoğlu Arkının Eşi Betül hanım hakkında ise, “O bir evliyadır! Peygamber gibi kadındır! Cüneyt’in hayatını o kurtarmıştır! İstanbul’un en köklü ailelerinden birinin kızıdır Betül. Çok iyi eğitimi vardır. İngilizce bilir, Fransızca bilir. Ailesinin muhalefetine rağmen evlendi Cüneyt’le. Çocukları da o yetiştirdi.” demiştir.

 

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Hümeyra
humeyraa.com kurucusu ve blog yazarı.