Çocuğunuz İle Evde Yapılabilecek Faydalı Etkinlikler

27.12.2020
Çocuğunuz İle Evde Yapılabilecek Faydalı Etkinlikler

Koronavirüs nedeni ile hem kendi sağlımız, hem de sevdiklerimizin sağlığını korumak için evlerimizde kalmak bizim en iyisi olacaktır. Çocuklarınız evde geçirdiğiniz sürede el becerilerini ve hayal gücünü geliştirecek bir kaç etkinlik önerimiz var.

 

Balon Oyunu

Orta sertlikte şişirilmiş balonu yere düşürmemeyi amaçlayan bu oyun, çocuğunuzun kol ve bacak kaslarını geliştirecektir. Bunun yanı sıra zıplama hareketleri ile beden dengesini sağlamasında ona tecrübe kazandıracaktır.

 

 

     Hulohop Oyunu

Hulohop, farklı renklerde olan ve çocuklar için eğlenceli bir oyuncaktır. İster çemberi belinde çevirsin, ister yere dizdiği çemberlerin birinden diğerine zıplasın… Bu oyun çocuğunuzun büyük kas gelişimi için oldukça faydalıdır.

 

 

 

Boncuk Dizme

İpe boncuk dizle etkinliği, çocukların küçük motor kas gelişimini destekler. Ayrıca gözleri ve elleri arasındaki koordinasyonun gelişmesini de sağlar. Bu etkinlikte farklı renklerdeki boncuklar kullanmak çocuğun renk kavramını öğrenmesinde büyük fayda sağlayacaktır.

 

Oyun Hamuru

Oyun hamurları, kil ya da seramik gibi yapılan etkinlik çalışmaları çocukların el becerisini geliştirmekte oldukça başarılıdır. Oyun hamuru gibi yumuşak dokular çocuğun hoşuna gittiği için bu oyunlar çocuklar için çok eğlencelidir. Oyuncaklardan yararlanmak çocukların kas gelişimi için oldukça önemlidir.

 

 

 

Makas İle Kağıt Kesme

Makas kullanımı çocuklarda ince motor kas gelişimi ve parmak kaslarının gelişiminde çok faydalıdır. İlk etapta gelişi güzel kesmeye başlayacağınız kağıt kesme etkinliğine, sonraki etaplarda kağıt üzerine çizilen şeylerin kesilmesi ya da çizgi üzerinden kesilmesi gibi devam edebilir. Bu etkinlik sırasında güvenlik önlemlerini almanız gerektiğini unutmayalım. Ucu küt olan makasların bu etkinlikte tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

 

 

Yap Boz

Yap Boz çocukların el becerilerini, kas gelişimlerini ve zihinsel gelişimini destekleyen mükemmel bir oyundur. Özellikle 1 yaşından sonra çocukların ilgisini çeken bir oyundur. Yaş gruplarına göre değişen yapılarda olan yapbozların çocuğun yaşına uygun olanı seçmek gerekmektedir. Yap boz oyunu çocukların görsel hafızalarını da geliştirmektedir.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Hümeyra
humeyraa.com kurucusu ve blog yazarı.