Bilgisayarın Sesi Çıkmıyor | Ses Kartı Sorunu | Çözümü

29.01.2021
Bilgisayarın Sesi Çıkmıyor | Ses Kartı Sorunu | Çözümü

Günümüzde bir çok işimizi bilgisayarlar, telefonlar ve tabletler ile hallediyoruz. Faturaları yatırmak, haberlere göz atmak, para transferleri yapmak, fotoğraf çekmek gibi işlerde imdadımıza yetişen bu cihazların arada sırada oluşturduğu problemler olabiliyor. Bu yazımızda bilgisayarınızın ses donanımı ile ilgili karşılaşa bileceğiniz sorunların çözümlerini paylaşacağız.

Format Attıktan Sonra Bilgisayarın Sesi Çıkmıyor

Bilgisayarların stabil olarak çalışması için sisteminizin yazılım ve donanım olarak uyumlu çalışması gerekir. Format atılan bir bilgisayarın düzgün olarak çalışması için sürücülerin yüklenmesi gerekir. Sürücü kurulumu yaptıktan sonra bilgisayarın ses sorunu ortadan kalkacaktır.

Sisteminizde yüklü olan yada yüklenmesi gereken sürücüleri görüntülemek için Bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp yönet deyin.

 

Bu pencerenin açılması biraz geç olabilir. Açılan pencerede sol taraftaki menüde bulunan aygıt yöneticisine tıklayın.

 

Sağ tarafta açılan listede bilgisayarınızın donanımları mevcut. Diğer Aygıtlar yazan bölümdeki sarı ünleme sahip olan donanımların ise yazılımı henüz yüklenmemiş.

Ses kartınızın sürücüsü yüklenmemiş ise işletim sisteminiz ses kartını tanıyamaz ve bilgisayarınızın sesi çıkmaz. Ünlem işareti olan sürücülerin üzerine sağ tıklayıp Sürücü Yazılımını Güncelleştir diyerek ya da bilgisayarınızın sürücüsünü markanın internet sitesinden indirip yüklemeniz gerekmektedir. Bu sorun genellikle formattan sonra sesin çıkmaması ile alakalıdır.

Eğer sürücünüzün modelini bilmiyorsanız ya da sürücü yüklemesi konusunda tecrübeniz yok ise sürücü yükleme programlarından destek alabilirsiniz. İnternette çok fazla sayıda sürücü yükleme programı var ancak bir çoğu çok karışık. Driver Pack Solution bu konuda hem pratik hem de başarılı bir programdır. Program bilgisayarınızın donanımını tarar ve uygun sürücü yazılımlarını bulup indirir.

Driver Pack Solution indirme sayfası

 

Bilgisayarlarda Diğer Ses Problemleri

Bilgisayarınızda donanım sürücüleriniz düzgün olarak yüklenmiş ancak hala ses çıkışı alınamıyorsa, muhtemelen ses kartı ile ilgi bir problem söz konusudur. Masaüstü bir bilgisayara sahipseniz kablo bağlantılarını kontrol etmelisiniz. Hoparlörlerin bilgisayarınızın arkasındaki panelde Yeşil renkli slotta takılı olduğundan emin olun. Hoparlörlerin güç beslemelerini kontrol edin.

Bütün bağlantılar ve sürücüler doğru olarak yapılandırılmış ise, Bilgisayarınızdaki ses sürücülerini kaldırın ve baştan yüklemeyi deneyin. Sürücü yazılımınız eski bir sürüm ise güncellemeyi deneyin.

Bütün bu yöntemleri uyguladığınız halde bilgisayarınızın ses çıkışı çalışmıyorsa büyük olasılıkla ses kartınız zarar görmüştür. Ses kartı zarar gören masaüstü cihazlar için ses kartı alıp takmak sorunu çözecektir. Dizüstü bilgisayarlar için ise USB ses kartı kullanmak sorunu çözebilir.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Hümeyra
humeyraa.com kurucusu ve blog yazarı.