Bakan Koca “Mutasyona Uğramış Korona Virüs, Türkiye’de 15 Kişide Tespit Edildi…

01.01.2021
Bakan Koca “Mutasyona Uğramış Korona Virüs, Türkiye’de 15 Kişide Tespit Edildi…

Sağlık bakanı Fahrettin KOCA, İngiltere’den gelen 15 kişide mutasyona uğramış yeni koronavirüs tespit edildiğini, durumun kontrol altına alındığını duyurdu. Bakan Koca, İngiltereden, Türkiye’ye girişlerin tamamen durdurulduğunu açıkladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yüzde 70 daha fazla bulaşıcı olduğunu söylediği, mutasyonlu koronavirüsün 15 kişide tespit edilmesi üzerine yaygın temas taraması yapıldığı kaydedildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu;

Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyon ile ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı.

“Ayrıca son dönemde İngiltere’den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik.”

“İngiltere’den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır.”

“İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır.”

“Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda Mutasyonlu virüs İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur.”

LONDRA’DAN GELEN 105 YOLCUYA TEST YAPILMIŞTI

İngiltere’de mutasyona uğrayan yeni corona virüsü nedeniyle İngiltere – Türkiye arasındaki uçuşlar 21 Aralık’ta durdurulmuş, 26 Aralık’ta İstanbul – Londra – İstanbul tahliye seferini yapan THY uçağıyla 105 kişi yurda giriş yapmıştı. Londra’dan gelen 105 yolcuya ise İstanbul Havalimanı’nda PCR testi yapılmıştı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Burak Güzel
Ufak tefek araştırmalar yapan, Dizi ve Filmleri takip etmeyi seven kişi. hobiperest.com Kurucusu