2020 Yılının En Acı Raporu | Kadın Cinayetleri

31.01.2021
Hümeyra
humeyraa.com kurucusu ve blog yazarı.

İnternette gezinirken gözüme çarpan bir rapor ne yazık ki ülkemizde kadına verilen değeri gözler önüne sermiş durumda. Her fırsatta defalarca dile getirilse de kimse olayın ciddiyetinin farkında değil sanırım. Aslında konu hakkında söylenecek binlerce, milyonlarca söz varken, kelimeleri insanın boğazına tıkayan bir konu. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2020 verilerini bir rapor halinde açıkladı.

Ülkemizde kadına şiddet ve kadın cinayetleri sürekli olarak artarak devam ediyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bence bu işin nasıl çözüleceğine dair çok acı bir rapor hazırlamış. Acı diyorum çünkü gerek rakamlar gerekse oranlar çok fazla.

Yöneticilerin bu sorun hakkında kesinlikle ilgilenmeleri gerektiği ortada. Daha caydırıcı cezalar kadın cinayetlerinin önüne geçmek için gerekli olan şey belki. İşte hazırlanan rapordan bazı veriler.

2020 yılında cinayete kurban giden kadınların 97’si nikahlı eşi, 54’ü birlikte olduğu erkek, 21’i eski eşi, 18’i oğlu, 17’si babası, 16’sı akraba, 8’i eskiden birlikte olduğu erkek 5’i kardeşi, 3’ü tanımadığı birisi tarafından öldürüldü. Kadınların %60’ı ise evlerinde öldürüldü.

Bu kadınların çoğu evlerinde öldürüldü

Kadınların 181’i evinde, 48’i sokakta, 15’i işyerinde, 14’ü arazide, 11’i arabada, 5’i otelde, 4’ü ıssız bir yerde, 1’i odun deposunda, 1’i kuaförde öldürüldü. 20 kadının ise öldürüldüğü yer tespit edilemedi. Evinde öldürülen kadınların oranı ise %60’larda.

Kadınlar En Çok Ateşli Silahlar İle Öldürüldü

Cinayete kurban giden kadınların 170’i ateşli silahlarla, 83’ü kesici aletlerle,26’sı boğularak, 10’u darp edilerek, 2’si yakılarak, 1’i kimyasal madde ile 1’i ise yüksekten atılarak katledildi.

Koruma Kararı Olanlarda Var

2020 yılında öldürülen kadınların 263’ünün koruma kararının olup olmadığı bilinmezken, 23 kadının uzaklaştırma ve koroma kararı olduğu, 45 kadının polis şikayeti, boşanma aşamasında olduğu biliniyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Twitter adresinden yaptığı açıklamada “6284 kanun kapsamındaki kadın cinayetlerinde 2019’da malesef 336, 2020 yılında ise 266 kadın hayatını kaybetti. Geçen yıla oranla %21 düştü” dedi.

Kadınlarımız katledilirken daha sıkı önlemler ve daha caydırıcı cezalar gelmediği sürece bu durumun yarın bu günden farklı olması bir hayal olacak. Kim bilir daha kaç kadın cinayete kurban gidecek. Daha kaç kişi duruşma sırasında kravat takarak iyi hal indirimi alacak. Suç oranlarını en aza indirmek için atılacak adımlar bir an evvel atılmalı, iyi bir yargı sistemi ile suçlu suçsuz ayrılmalı suçlu bulunanlar ise cezalarını çekmelidir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.